Sklepy internetowe nie powinny ignorować możliwości promocji, które dają im obecnie porównywarki cen internetowych. Porównywarki cen wydają dużo środków na promowanie w Internecie ofert zamieszczonych w ich serwisach. Porównywarki cen wciąż zwiększają swoją funkcjonalność, wzbogacają treści, dzięki czemu więcej użytkowników Internetu z nich korzysta. Dlatego też sklepy internetowe powinny wykorzystać ich potencjał i promować swoje produkty w tych serwisach, powinny dodawać produkty do porównywarek cen.

 

 

Na czym polega promocja e-sklepu w porównywarce cen?

Porównywarki cen internetowych to takie serwisy WWW, które pozwalają na porównanie cen tych samych produktów w różnych sklepach internetowych. Dzięki możliwości określania własnych wymagań, użytkownik otrzymuje wygenerowane indywidualnie zestawienie, zawierające ceny i nazwy sklepów. Dzięki dokładnej bazie danych (produkty, ceny, opisy), uzupełnianej na bieżąco, otrzymywane wyniki zawierają nie tylko ceny, ale także okresowe promocje i wyprzedaże.

Promowanie sklepów internetowych w porównywarkach cen polega na zawiązaniu z taką witryną stosownej umowy, dzięki temu produkty oferowane przez sklep znajdą się w odpowiednich kategoriach porównywarki. Oprócz tego, że będzie widoczny adres sklepu, w którym można nabyć dany produkt, to użytkownicy porównywarki po kliknięciu w logo sklepu lub specjalny przycisk, są przenoszeni bezpośrednio na jego witrynę. Przekierowanie potencjalnych kupujących do sklepu wiąże się z koniecznością uiszczenia na rzecz porównywarki, określonej opłaty przez właściciela sklepu internetowego. Opłata w porównywarkach wynosi często kilkadziesiąt groszy za przekierowanie lub jest to opłata abonamentowa za wskazany okres, wszystko jest zależne od tego w jakiej porównywarce będzie promowana oferta sklepu.

 

Czy takie działanie jest opłacalne, czy promowanie sklepu dzięki porównywarkom cen ma sens?

Przede wszystkim promocja odbywa się z korzyścią dla samego e-sklepu. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że właściciel sklepu gdy płaci za każde przekierowanie nie jest w stanie stwierdzić, jak wielu użytkowników, którzy zostali przekierowani na jego stronę, rzeczywiście dokonali zakupu. Często bywa tak, że klienci szukają jakiegoś produktu aby porównać cenę i niechcący klikają na przycisk przekierowania do strony sklepu, a porównywarka cen nalicza wtedy opłatę za przekierowanie – za klika. Może się zdarzyć tak, że przekierowań będzie wiele ale nie będą one przekładać się na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym, a opłaty za przekierowania będą naliczane i uzbiera się z tego niezła suma.

Można też promować produkty w takich porównywarkach cen i pasażach internetowych, które nie pobierają opłat za przekierowania do sklepów, lecz mają stałe abonamenty na określony okres promowania oferty sklepu. Może mają nieraz mniejszy ruch niż czołowe porównywarki cen lecz nie trzeba się stresować, że część przekierowań do sklepu będzie przypadkowa i nieprzekładająca się na sprzedaż. Często efektywność promowania w tego typu serwisach, biorąc pod uwagę nakład wydanych środków, może być znacznie większa!

 

Porównywarki cen pomagają zbudować pozytywny wizerunek sklepu internetowego

Jednym z głównych czynników, które wpływają na decyzję zakupową są oczywiście ceny, które proponują sprzedawcy e-sklepów. To właśnie na nie zwracają szczególną uwagę klienci poszukujący konkretnych produktów, wybierając przeważnie najtańszą ofertę. Jednak dobra i korzystna cena to nie wszystko, bo wielu kupujących już wie, że nieraz kupując taniej można narazić się na niespodziewane sytuacje – towar gorszej jakości, brakujące elementy wyposażenia, długi czas oczekiwania na przesyłkę lub nie otrzymanie przesyłki w ogóle. Tak więc cena jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o zakupie produktu, jednak istnieje szereg dodatkowych elementów, które mają wpływ na sprzedaży oraz popularność danego sklepu internetowego. Dużą wagę klienci przywiązują również do obsługi klienta oraz bezpieczeństwa zakupów. Mając na względzie dobro klientów, porównywarki udostępniają coraz więcej narzędzi, które dają możliwość oceniania oraz wystawiania opinii o e-sklepach i produktach oferowanych przez te sklepy. Oceny sklepów internetowych mają służyć do zwiększenia zaufania potencjalnego klienta do sprzedawcy oraz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa zakupów w wybranym sklepie.

 

W jakich porównywarkach warto się promować, do jakich porównywarek dodać ofertę sklepu?

Wśród polskich porównywarek cen, w których sklep internetowy może i powinien być promowany, warto wymienić poniższe serwisy (oczywiście tego typu serwisów jest znacznie więcej):

  • Ceneo.pl
  • Nokaut.pl
  • Okazje.info
  • Skąpiec.pl
  • Zakupy Google – Google Merchant
  • e-Ceny.pl
  • Twenga.pl
  • Cenus.pl
  • Market24.com.pl

Można zdecydować się na jedną porównywarkę, lecz można dodać swoją ofertę do wielu serwisów i dzięki temu zwiększyć szanse na większą sprzedaż w e-sklepie. Aby dodać ofertę sklepu do porównywarki cen trzeba wejść na stronę takiego serwisu i zarejestrować swój sklep internetowy. Następną rzeczą, którą trzeba wykonać jest integracja sklepu z porównywarką cen, która odbywa się za pomocą pliku XML – praktycznie wszystkie platformy sklepowe mają pliki XML z ofertą produktową sklepu. W pliku XML są informacje na temat oferty oraz dostępności produktów z uwzględnieniem ich cen.

 

 

W skrócie, co zyskuje sklep internetowy dzięki porównywarką cen!

Promując swój sklep internetowy w porównywarkach cen – dodając produkty do porównywarek cen – powiększasz grono swoich klientów, trafiasz do nowej grupy klientów, którzy odwiedzają te serwisy i wyszukują odpowiednie dla siebie produkty. I to jest podstawowy argument, dla którego powinieneś zdecydować się na integrację swojego sklepu internetowego z porównywarkami cen.

Dzięki opinią dodawanym przez klientów zyskujesz zaufanie nowych klientów. Opinie internautów są bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o zakupie produktów przez klienta, ponieważ często zanim podejmie decyzję o skorzystaniu z oferty, sprawdza informacje o produkcie oraz sklepie, który go oferuje.

Twój e-sklep będzie prezentował ofertę w porównywarce cen i tym samym będzie bardziej rozpoznawalny, bo gdy jest się bardziej aktywny w Internecie, staje się bardziej znany innym użytkownikom, potencjalnym kupcom.

Dzięki linkom przekierowującym z porównywarek cen oraz większej aktywności oferty e-sklepu na serwisach zewnętrznych, można w jakimś stopniu liczyć na lepsze pozycjonowanie sklepu przez wyszukiwarki internetowe, w tym przede wszystkim przez Google. Porównywarki cen i pasaże internetowe z całą pewnością powinno się traktować jako dobrą reklamą dla sklepu internetowego!

 

 

 

Obserwuj nas i bądź na bieżąco z nowościami:

 

Zobacz także:

Jak dodać sklep do porównywarek cen

Dodaj sklep do porównywarki cen e-Ceny.pl i płać tylko stały abonament, bez opłat za przekierowania!

Promuj sklep internetowy w internetowym pasażu handlowym Market24.com.pl

Wysyłaj newslettery i mailing dzięki FreshMail – szybciej, pewniej, bezpieczniej

Zintegruj swój sklep internetowy z hurtowniami, sprzedawaj tysiące produktów i zarabiaj więcej

Nie wiesz co sprzedawać? Zmień swój e-sklep w internetowy pasaż handlowy i zarabiaj na polecaniu produktów!

Zabezpiecz swój sklep internetowy – zamów certyfikat SSL dla e-sklepu lub strony www

 

Masz pytania, opinie lub sugestie, chcesz udoskonalić oprogramowanie e-sklepu, napisz do nas »