Czym jest dropshipping i dlaczego jest tak popularny wśród właścicieli sklepów internetowych?

Dropshipping to sposób realizacji zamówień detalicznych, w którym sklep nie przechowuje fizycznie sprzedawanych produktów. Zamiast tego, gdy sklep internetowy otrzymuje zamówienie od klienta, dokonuje zakupu produktu u innego dostawcy (hurtowni), który następnie wysyła go bezpośrednio do klienta. Dzięki temu modelowi biznesowemu, sprzedawca nie musi się martwić o magazynowanie, zarządzanie zapasami ani wysyłkę.

Dropshipping jest ważny z kilku powodów:

 1. Niski koszt wejścia na rynek: Dzięki dropshippingowi, przedsiębiorcy mogą rozpocząć swoją działalność z minimalnymi kosztami inwestycyjnymi. Nie ma potrzeby zakupu dużych ilości produktów przed rozpoczęciem sprzedaży.
 2. Łatwość prowadzenia biznesu: Dropshipping eliminuje konieczność zarządzania magazynem i logistyką, co sprawia, że prowadzenie biznesu jest prostsze i bardziej skoncentrowane na obsłudze klientów i marketingu.
 3. Duży wybór produktów: Dzięki dropshippingowi, przedsiębiorcy mogą oferować szeroki asortyment produktów, bez konieczności posiadania ich fizycznie. Mogą współpracować z różnymi dostawcami i dostarczać produkty z różnych branż.
 4. Skalowalność: Dropshipping pozwala na łatwe skalowanie biznesu, ponieważ nie ma ograniczeń związanych z magazynowaniem i przetwarzaniem zamówień. Przedsiębiorcy mogą rozszerzać asortyment, dodawać nowych dostawców i docierać do większej liczby klientów.
 5. Elastyczność i mobilność: Dropshipping umożliwia prowadzenie biznesu z dowolnego miejsca, o ile jest dostęp do Internetu. Przedsiębiorcy mogą pracować zdalnie i zarządzać swoim sklepem online z różnych lokalizacji.

Dropshipping jest atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć działalność e-commerce z mniejszymi ryzykiem i kosztami. Jednak warto dobrze poznać tę metodę i unikać potencjalnych pułapek, aby odnieść sukces w dropshippingu.

 

Dropshipping to ekscytujący model biznesowy, który od dawna był marzeniem przedsiębiorców. Jeśli nie znasz podstaw dropshippingu, to właściwe miejsce, aby się tego dowiedzieć!

 

Wysyłka bezpośrednia, znana właśnie jako dropshipping.

Wysyłka bezpośrednia z magazynu hurtowni, czyli dropshipping, to model biznesowy, w którym zamówienia klientów są przekazywane producentowi lub hurtownikowi, którzy następnie wysyłają produkty bezpośrednio do klienta. W tym modelu, zazwyczaj nie masz bezpośredniego kontaktu z produktami fizycznymi – chyba że hurtownia ma taką politykę, że zwroty są kierowane do Ciebie. Dlatego przed rozpoczęciem współpracy z daną hurtownią, warto sprawdzić warunki współpracy, które zazwyczaj są opisane na stronie hurtowni.

Jak działa w praktyce dropshipping?

Dropshipping działa w następujący sposób:

 1. Twój klient składa zamówienie w Twoim sklepie internetowym.
 2. Ty wysyłasz zamówienie do swojego dostawcy / hurtowni.
 3. Dostawca / hurtownia wysyła Twoje zamówienie bezpośrednio do klienta, przeważnie robi to w Twoim imieniu.

 

Korzyści z modelu wysyłki bezpośredniej – dropshippingu!

Korzyści z modelu wysyłki bezpośredniej – dropshippingu – są bardzo liczne i warto je tutaj podkreślić:

Korzyści z dropshippingu:

 • Łatwo rozpocząć: Dla osób bez doświadczenia w prowadzeniu sklepu internetowego, rozpoczęcie dropshippingu jest proste. Wystarczy znaleźć dostawcę / hurtownię, stworzyć sklep internetowy i zacząć sprzedaż.
 • Niski koszt uruchomienia: Brak konieczności zakupu zapasów na sprzedaż zmniejsza koszty rozpoczęcia działalności detalicznej. Potrzebne są jedynie wydatki na otwarcie sklepu internetowego i założenie firmy – jeśli chcesz zarabiać bez zakładania firmy, zainteresuj się założeniem własnego internetowego pasażu handlowego!
 • Niskie koszty ogólne: Brak magazynu i fizycznej przestrzeni sklepowej eliminuje koszty związane z wynajmem i utrzymaniem takiej powierzchni. Stałe koszty ograniczają się głównie do utrzymania strony internetowej.
 • Ogromny wybór produktów: Dropshipping oferuje szeroki wybór produktów, które można sprzedawać, niezależnie od branży. Istnieją dostawcy dla niemal wszystkich produktów.
 • Niskie ryzyko: Brak konieczności posiadania własnych zapasów minimalizuje ryzyko finansowe. Jeśli nie ma sprzedaży, nie traci się na niezbyt dobrze sprzedających się produktach.
 • Niezależność lokalizacji: Możliwość prowadzenia ebiznesu z dowolnego miejsca za pomocą laptopa i połączenia internetowego daje swobodę w wyborze lokalizacji.
 • Łatwe skalowanie: Rozwój działalności jest prostszy dzięki możliwości składania większej liczby zamówień, a hurtownia zajmuje się procesem wysyłki. To pozwala skupić się na rozwoju i rozbudowie biznesu.

 

 

Wady dropshippingu

Niestety model biznesowy dropshipping to nie tylko same zalety, ale również ma pewne wady. O tych wadach prowadzenia sklepu internetowego w modelu dropshipping, chcielibyśmy teraz również napisać.

Wady dropshippingu (wysyłki bezpośredniej) w skrócie to:

 • Niższe marże w porównaniu do hurtowych zakupów
 • Wysoka konkurencja
 • Trudności z zarządzaniem zapasami
 • Złożoność procesu wysyłki
 • Możliwość popełnienia błędów przez dostawców
 • Niski poziom kontroli nad marką

Rozwijając ten temat:

 • Niższe marże w porównaniu do zaopatrzenia hurtowego: Chociaż nie jest to prawdą we wszystkich przypadkach, wiele hurtowni pobiera wyższą cenę za wysyłkę, co pozostawia mniejszy zysk.
 • Wysoka konkurencja: Wysoka konkurencja jest jednym z problemów dropshippingu. Ten model biznesowy jest bardzo atrakcyjny, więc wiele osób go stosuje. Można jednak uniknąć bezpośredniej rywalizacji, specjalizując się w sprzedaży produktów dla konkretnego segmentu rynku. Przykładowo, można sprzedawać produkty specjalnie przeznaczone dla miłośników pewnej rasy psów.
 • Trudne zarządzanie zapasami: Przy ogromnym wyborze produktów i często braku bezpośredniej wiedzy o zapasach hurtowni łatwo można się pogubić i trzeba składać oczekujące zamówienia lub nawet je anulować. Ten problem nasila się, gdy rozwijasz swoją firmę, aby sprzedawać w wielu kanałach Marketplace (w sklepie internetowym, na Allegro, na Facebooku, eBay, Amazon itd.). Niektóre platformy sklepowe oferują efektywne narzędzia do monitorowania zapasów, które są szczególnie przydatne przy większych obrotach – posiadają mechanizmy częstej aktualizacji plików XML hurtowni. Wykorzystanie takiego oprogramowania sklepu może znacznie ułatwić zarządzanie procesem dropshippingu.
 • Złożoność wysyłki: Jeśli sprzedajesz produkty od wielu dostawców, może to powodować pewne problemy z kosztami wysyłki. Na przykład, jeśli klient zamawia trzy produkty od trzech różnych dostawców, musisz zapłacić za wysyłkę niezależnie od każdego z nich. Przerzucenie tych kosztów na klienta może obniżyć współczynniki konwersji, więc być może będziesz musiał znieść te koszty, jeszcze bardziej obniżając marże.
 • Błędy dostawców: Jeśli twój dostawca popełni błąd, to na twojej głowie. Klientom nie obchodzi, czy to był błąd twojego dostawcy – kupili od Ciebie, więc ponosisz wyłączną odpowiedzialność. Dlatego warto starannie wybierać dostawców / hurtownie.
 • Niski poziom kontroli marki: Jest to być może jedna z największych wad dropshippingu. Ponieważ Twój dostawca (hurtownia) wysyła paczki, nie masz możliwości korzystania z niestandardowego opakowania, dołączania dodatkowych gratisów czy tworzenia personalizowanych ofert. Jednak, niektóre hurtownie mogą zgodzić się na takie zmiany, jeśli o to poprosisz i uzgodnisz z nimi indywidualne warunki współpracy.

 

Różnica pomiędzy producentem a hurtownią, hurtownią dropshipping

Różnica między producentem a hurtownią lub hurtownią dropshipping polega na tym, że producent jest odpowiedzialny za tworzenie i produkcję produktów, natomiast hurtownia dropshipping zajmuje się dystrybucją i wysyłką tych produktów bezpośrednio do klientów.

Przy różnych terminach występujących w Internecie oraz w dziedzinie eCommerce, może być mylące zrozumienie ich znaczenia. Terminy te często są używane zamiennie, ale mają różne definicje.

Producent jest rzeczywistym twórcą produktu. Czasami oferują oni własne programy logistyczne typu dropshipping, które są korzystne dla sprzedających. Ponieważ nie ma pośredników w postaci hurtowni (dostawcy), producenci mogą oferować atrakcyjniejsze ceny na swoje produkty, co pozwala osiągnąć większe zyski dla właścicieli sklepów internetowych.

Hurtownia, hurtownia dropshipping to zewnętrzny dostawca, który nabywa produkty od producentów po najniższych cenach, a następnie wysyła je do klientów takich jak Ty, lub do Twoich klientów. Hurtownia też musi zarabiać, więc dodaję swoją prowizję do cen produktów.

 

 

Ile można zarobić na dropshippingu i czy to się w ogóle opłaca?

Marże w dropshippingu mogą różnić się w zależności od branży, dostawców i strategii biznesowej. Przeważnie oscylują one w zakresie 20% – 35%, ale w niektórych przypadkach mogą sięgać nawet 100%. Warto jednak pamiętać, że te liczby są ogólne i wyniki finansowe mogą się różnić w zależności od wielu czynników.

W przypadku dropshippingu w Polsce, potencjalne zyski są uzależnione od różnych czynników, takich jak konkurencja na rynku, wybór niszy, jakość obsługi klienta i skuteczność działań marketingowych. Ważne jest również prowadzenie efektywnej obsługi zamówień, kosztów reklamy i obsługi technicznej.

Opłacalność dropshippingu zależy od umiejętności zarządzania, analizowania rynku, budowania relacji z dostawcami i dostosowania się do zmieniających się trendów. Istnieje wiele przypadków sukcesu w dropshippingu, ale osiągnięcie wysokich zysków wymaga zaangażowania, ciężkiej pracy i umiejętności.

Podsumowując, dropshipping może być opłacalnym modelem biznesowym, ale rezultaty finansowe są uzależnione od wielu czynników i wymagają starannej strategii oraz odpowiedniego zarządzania.

 

 

Dropshipping jako model biznesowy: Kto może skorzystać z tego zyskownego rozwiązania e-commerce?

Dropshipping to doskonały model biznesowy dla:

 1. Początkujących sprzedawców – Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś(aś) sklepu internetowego, ale chcesz spróbować swoich sił w sprzedaży internetowej, dropshipping jest idealnym rozwiązaniem. Charakteryzuje się niskim ryzykiem i minimalnymi nakładami inwestycyjnymi.
 2. Dla osób, które chcą przetestować nowy produkt na rynku, dropshipping stanowi idealne rozwiązanie. Jeśli prowadzisz już swój sklep internetowy i zastanawiasz się, czy nowy produkt znajdzie nabywców, model ten pozwala na bezproblemowe dodanie nowych pozycji do oferty i monitorowanie ich sprzedaży, zanim zdecydujesz się zainwestować w większe zapasy.
 3. Osób, które chcą rozszerzyć ofertę produktów bez dużych inwestycji – Dropshipping umożliwia dodanie dodatkowych dostawców wysyłkowych do swojego sklepu, co pozwala na zwiększenie różnorodności oferowanych produktów bez konieczności przechowywania zapasów.
 4. Osób, które chcą sprzedawać szeroki zakres produktów bez ich posiadania fizycznego – jeśli Twoim celem jest stworzenie szerokiej oferty produktowej na wzór giganta takiego jak Amazon, dropshipping może być odpowiednim rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda, którą polecamy na samym początku działalności. 🙂

 

 

Kto nie powinien wybierać modelu biznesowego dropshipping?

Oczywiście, ten model biznesowy nie jest dla wszystkich. Dropshipping nie jest odpowiedni dla:

 1. Osób, które chcą rozwinąć swoją markę na wyższy poziom – ze względu na zazwyczaj niskie marże w dropshippingu oraz ograniczoną kontrolę nad wrażeniem związanych z marką, jeśli masz ambicje rozwoju marki, może być bardziej odpowiednie skupienie się na współpracy z producentami lub wykorzystanie usług druku na żądanie.
 2. Sprzedawców, którzy dążą do osiągnięcia absolutnie najlepszych marż – jedynym sposobem na uzyskanie najlepszych marż jest bezpośrednie współpracowanie z producentami. Dropshipping nie zapewni tak wysokich marż.
 3. Osób, które nie chcą konkurować ze swoim dostawcą – chociaż nie jest to regułą, niektórzy dostawcy (hurtownia), a nawet producenci, mogą sprzedawać bezpośrednio do konsumentów (na Allegro i innych Marketplace), aby uzyskać dodatkowy zysk. Konkurencja z tymi dostawcami wymaga kreatywnego podejścia i znalezienia sposobów na konkurowanie z niższymi kosztami.

 

Przed podjęciem decyzji o wyborze modelu dropshippingu, kluczowe jest, aby przemyśleć swoje cele biznesowe, preferencje i strategię.

Jeśli poszukujesz możliwości zarobkowych w Internecie, ale nie chcesz angażować się w bezpośrednią sprzedaż czy ponosić znacznych inwestycji, a także chcesz uniknąć zawiłości związanych z zakładaniem działalności gospodarczej, mamy dla Ciebie atrakcyjne rozwiązanie. Rozważ założenie internetowego pasażu handlowego. Taki model biznesowy umożliwia generowanie zysków z prowizji od sprzedaży oraz z reklam internetowych umieszczonych na stronie Twojego e-pasażu. Zainteresowany/a? Poznaj więcej szczegółów już dziś!

 

 

Jak odnieść sukces w dropshippingu?

Jeden z kluczowych elementów sukcesu w działalności dropshippingowej to znalezienie odpowiedniego dostawcy, czyli odpowiedni hurtowni, która będzie Twoim partnerem w dostarczeniu produktów do Twoich klientów. To firma, na której powinieneś polegać, jeśli chodzi o terminową dostawę produktów do Twoich klientów.

Kolejnym ważnym elementem jest skuteczny marketing Twojej firmy. Samo umieszczenie produktów na platformach takich jak Allegro, Amazon, eBay czy własny sklep internetowy nie zapewni wzrostu sprzedaży.

Nie zapomnij wykorzystać potencjału mediów społecznościowych, zwłaszcza Facebooka i Instagrama, gdzie aż 93% decyzji zakupowych jest podejmowanych na podstawie wizualnego wrażenia.

Ważne jest również, aby wybrać dostawcę oprogramowania sklepu internetowego, który oferuje stabilną i niezawodną integrację z różnymi hurtowniami, w tym z hurtowniami dropshipping. Sprawdź również, czy dostawca zapewnia wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje, abyś zawsze mógł korzystać z najnowszych funkcji i usprawnień. Za pomocą takiego oprogramowania możesz łatwo zarządzać swoim sklepem, aktualizować ofertę produktową, kontrolować dostępność i ceny, a także śledzić zamówienia i dostawy. To niewątpliwie ułatwia prowadzenie skutecznego biznesu dropshippingowego, umożliwiając Ci skoncentrowanie się na obszarach, które są kluczowe dla sukcesu Twojego sklepu internetowego.

Teraz, gdy już lepiej rozumiesz czym jest dropshipping i jak go wykorzystać do generowania dochodu dla Twojej firmy, następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego produktu do sprzedaży.

 

 

Podsumowanie o dropshipping i e-commerce

Rozumiejąc już, czym jest dropshipping oraz ebiznes i e-commerce, jesteś gotowy, aby rozpocząć sprzedaż i osiągać odpowiednie zyski. Teraz nadszedł czas na działanie i wprowadzenie swoich planów w życie. Pamiętaj, że sukces w tym modelu biznesowym wymaga systematyczności, elastyczności i stałego doskonalenia. Bądź gotowy na próby i błędy, ale nie poddawaj się. Wykorzystaj swoją wiedzę, wypróbuj różne strategie marketingowe, buduj relacje z dostawcami i dbaj o zadowolenie swoich klientów. Droga do sukcesu może być wyzwaniem, ale również pełna satysfakcji i możliwości rozwoju.

Życzymy Ci powodzenia w Twojej przygodzie z dropshippingiem i e-biznesem!

Firma eBiznes.pl